WYDZIAŁ WOKALNY - PIOSENKA ESTRADOWA

Duszak Grzegorz

Wykładowca Grzegorz Duszak

Grzegorz Duszak – wokalista, gitarzysta, kompozytor, aranżer, autor tekstów.

Edukację wokalną rozpoczął w ZPSM II st. im F. Chopina na wydziale wokalno – estradowym. Recitalem dyplomowym był spektakl muzyczny złożony z autorskiej muzyki do wierszy Bolesława Leśmiana. Program ten był później regularnie wystawiany na deskach Teatru Scena przy Krakowskim Przedmieściu.

Kontynuował edukację w Policealnym Studium Jazzu im. H. Majewskiego. Dyplom także był programem autorskim. Składał się z jazzowo – awangardowych opracowań tradycyjnych polskich pieśni na kwartet wokalny, kwartet smyczkowy, flet poprzeczny, klarnet, kontrabas oraz perkusję. Zespół został wyróżniony nagrodą za najlepsze wydarzenie festiwalu FAMA w roku 2018.

Uczył się pod okiem Agnieszki Wilczyńskiej, Barbary Abramowicz, Agnieszki Lipskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Grzegorza Karnasa, Anny Serafińskiej, Anny Gadt. Z Anną Gadt współpracował w wokalnym zespole Jazz City Choir. Scat i śpiew wielogłosowy do dziś jest jego ulubioną dziedziną wokalistyki.

Na jazzie, poezji i teatrze nie kończy się jego działalność artystyczna. Od 2018 roku Grzegorz śpiewa i aranżuje dla popowego zespołu a cappella GooseBumps, który występuje na scenach plenerowych w całej Polsce.

Jest autorem około osiemdziesięciu opracowań i kompozycji na rozmaite składy i w różnych stylistykach. Od wszelkich odmian jazzu i awangardy przez pop, groove, rock.

Edukację wokalną dzieli na trzy równoważne elementy. Technika, interpretacja i poszerzanie języka muzycznego. W pracy czysto technicznej staramy się zdiagnozować problemy emisyjne i rozwiązać je w taki sposób, aby śpiewanie było przede wszystkim zdrowe i nieinwazyjne. W pracy interpretacyjnej kładziemy nacisk na zrozumienie tekstu i realizowanie środków stylistycznych gatunku muzycznego, w którym będziemy się poruszać. Poszerzanie muzycznego języka to element często lekceważony przez wielu początkujących wokalistów, ale w pracy scenicznej czy estradowej jest równie ważny jak emisja czy interpretacja. Im więcej wiesz o muzyce, tym szybciej uczysz się nowych piosenek i skuteczniej porozumiesz się z instrumentalistami.

Nad tymi elementami jest jeden nadrzędny. Zrozumienie czego oczekujesz od śpiewania i muzyki i uparte dążenie do celu.