WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY - GITARA

Lemański Piotr

Wykładowca Piotr Lemanski

Związany z profesjonalną sceną jazzową od początku lat 80-tych, uczeń Marka Blizińskiego, oprócz prowadzenia własnych zespołów ma na swoim koncie współpracę z większością muzyków stanowiących czołówkę polskiej sceny jazzowej.

Najczęściej koncertuje w małych składach, ale jest także jednym z nielicznych gitarzystów jazzowych grających recitale solowe. Z powodzeniem łączy działalność artystyczną i pedagogiczną – jest cenionym wykładowcą na wszelkiego rodzaju warsztatach muzycznych, na których to prowadzi zajęcia od ponad 20 lat. Szeroki wachlarz zainteresowań pozwala mu pracować zarówno z młodymi adeptami jazzu (Chodzież, Puławy), jak i zainteresowanych poezją śpiewaną (Włocławek) czy bluesem. Przez kilkanaście lat był wykładowcą gitary na Wydziale Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy.

Od 1995 r. jest nauczycielem w dwóch warszawskich szkołach muzycznych: Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. K. Komedy oraz Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina – na Wydziale Jazzu. Od wielu lat odkrywa tajniki gry na gitarze prowadząc stałą, warsztatową rubrykę, początkowo w magazynie „Gitara i Bas” a następnie, od 2006 r. w miesięczniku „Gitarzysta”. Wydał też drukiem zbiór kolęd w opracowaniu na gitarę, pod szyldem Państwowego Wydawnictwa Muzycznego. Nie stroni od pracy z najmłodszymi, prowadząc od ponad 20 lat zajęcia w Małej Akademii Jazzu. Jest także dyrektorem artystycznym Warsztatów Jazzowych dla dzieci w Chodzieży.

Jego zainteresowania obejmują zarówno gitarę elektryczną, akustyczną jak i klasyczną. Uczy nie tylko jazzowej improwizacji, ale także trudnej sztuki akompaniamentu oraz jazzowej gry solowej. Oprócz fascynacji jazzem nie stroni od uprawiania muzyki bluesowej, współczesnych gatunków muzyki rozrywkowej, a także z racji wykształcenia – klasycznej muzyki gitarowej.