WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY - SAKSOFON, KLARNET, FLET

Kozłowski Mariusz

Wykładowca Mariusz Kozłowski

Saksofonista, pedagog. Gra na saksofonie altowym, tenorowym, sopranowym, barytonowym, flecie i klarnecie.

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie Dr hab Jerzego Główczewskiego – Dyplom w 2004 r., Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego przy UMFC w Warszawie Podyplomowego Studium Menedżerskiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Szczecinku – specjalność saksofon klasyczny. Nauki pobierał również u takich mistrzów saksofonu klasycznego jak Ed Bogard, Rene de Jong, Arno Borkamp, Jean Denis Michat.

Aktualnie prowadzi klasę saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej w Grodzisku Mazowieckim oraz klasy saksofonu, klarnetu i fletu w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej im. K. Komedy w Warszawie.

Działalność pedagogiczną rozwija biorąc czynny udział w kursach i warsztatach instrumentów dętych. Od wielu lat współpracuje z Międzynarodowymi Warsztatami Instrumentów Dętych w Szczecinku. Praca pedagogiczna owocuje zdobytymi przez uczniów nagrodami na konkursach oraz zaszczepianiu w młodzieży pasji do gry na saksofonie.

Na swoich zajęciach skupia się na:

– roli instrumentu melodycznego, jakim jest Saksofon, Klarnet i Flet w muzyce jazzowej i rozrywkowej,
– rozwoju i kreowaniu osobistego dźwięku na instrumencie,
– interpretacji oraz stylistyki w jazzie i innych gatunkach muzycznych,
– jak ćwiczyć i rozwijać się technicznie oraz muzycznie,
– przekazaniu podstaw i teorii improwizacji.

Kariera artystyczna Mariusz Kozłowskiego wiedzie przez różne obszary muzyczne od kameralistyki przez jazz, blues, etno-music aż po duże orkiestry i big – bandy jazzowe. Wraz z kompozytorem Piotrem Karolem Sawickim tworzy etno – jazzowy zespół „Warszawa Kyiv Express”, z którym występował na największych festiwalach w kraju i za granicą takich jak: Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Era Jazzu, Warszawa Singera, Nowa Tradycja, Skrzyżowanie Kultur, Eddie Lang – Monterodunii Jazz Festival, Goerlitz Jazz Tage itp. Zespół w 2010 nagrał album, Huculski Blues”.
Działalność etno – jazzową obecnie kontynuuje grając w zespołach Max Klezmer Band oraz z Milo Kurtisem w Naxos Orchestra i Milo Ensamble.
Współpracuje również z kultowym zespołem Oldbreakout oraz z Natalia Sikorą z którą w 2017 nagrał płytę „Tribute to Mira Kubasińska”. Współpracuje też z zespołem Singin’Birds oraz Pendofsky Music Tamarą Raven, z którą nagrał album „A Few of My Favorite”. Ma na swoim koncie występy z artystami takimi jak: Vadim Brodski, Paul Anka, Viviana Guzman, Bill Prince, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Andrzej Dąbrowski, Mieczysław Szczęśniak, Lora Szafran, Marek Bałata, Danuta Błażejczyk, Ewa Uryga, Łukasz i Paweł Golec, Anna Serafińska, Janusz Szrom, Justyna Steczkowska, Piotr Szczepanik, Edyta Gepert, Bohdan Łazuka, Gang Marcela, Kwartet Rampa, Ryszard Rynkowski,
Mika Urbaniak, Smolik and Band, Sława Przybylska, Paweł Kukiz, Natalia Kukulska, Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz, Stanisław Sojka, Janusz Radek.

Współpracował z orkiestrą Alex Band – Aleksandra Maliszewskiego, Big – bandem Zbigniewa Namysłowskiego, zagranicznymi orkiestrami Reto Parolariego i Marcusa Jayshnera, oraz kompozytorami jak Marek Stefankiewicz, Mariusz Bogdanowicz, Bartek Woźniak, Wojciech Gogolewski, Jerzy Satanowski, Robert Obcowski, Hadrian Tabęcki i Wojciech Zieliński, Marcin Kindla – płyta „Siemacha po Kolędzie” i ksiądz Andrzej Daniewicz współpraca z którym zaowocowała płytami „Trasa wokół słońca” oraz „Silence”.

Od wielu lat związany jest z festiwalem „Malwy”organizowanym przez Związek Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych – ZAKR. „Hildegarda Impressions”- to album nagrany z pianistą Jarosławem Kostką oraz Chórem Pro Vobis przy AM w Poznaniu 2014.

Obecnie gra w Konglomerat Big – Band pod dyr. Nikolii Kołodziejczyka – pierwszym w Polsce profesjonalnym i niekomercyjnym Big – Bandem o profilu Jazzu Europejskiego. Orkiestra została zaproszona do projektu „Albo inaczej” złota płyta – 2015 . Big Blues Orchestra – Daniela Nosewicza i wystepy z gwiazdami bluesa takimi jak Matt Schofield, Mike Anderson to jedno z ostatnich wydarzeń. Wystepuje z zespołem poezji śpiewanej „Czwarta nad ranem”

Działalność artystyczna i kolejne doświadczenia to praca przy filmach i sztukach teatralnych.