WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY - GITARA

Lewandowski Robert

Wykładowca Robert Lewandowski

Gitarzysta, wokalista i aranżer. Na gitarze gra od 1970 roku; już w połowie lat 70-tych współpracował z wieloma warszawskimi zespołami. Zawodowo zajmuje się muzyką od połowy lat 80tych (weryfikacja MKiS 1987). W zakresie gitary i aranżacji w systemie MIDI jest samoukiem, natomiast śpiewu uczył się pod kierunkiem prof. Haliny Popkowskiej (wykładowcy w szkole muzycznej na ul. Bendarskiej). Grał początkowo w różnych składach o orientacji jazzrockowej i fusion (głównie w klubach studenckich, m. in. w klubie Hybrydy); później, skłaniając się w stronę muzyki pop, występował w wielu komercyjnych zespołach w kraju i za granicą. Od około roku 2000 udziela się głównie na polu muzyki rockowej.

Jego zainteresowania muzyczne są szerokie i obejmują klasykę, rock, jazz, pop i muzykę etniczną. Jest wielbicielem muzyki średniowiecza, renesansu i baroku (m. in. współpracował jako wokalista z wykonującym muzykę dawną zespołem wokalnym I Musici Cantanti). Główny nurt jego zainteresowań stanowi muzyka rockowa, a więc przede wszystkim classic rock (Led Zeppelin, Deep Purple, Eric Clapton, Jimi Hendrix, Van Halen i in.) oraz jego ulubiony gatunek – rock progresywny, łączący elementy rocka i muzyki klasycznej (Yes, Emerson Lake Palmer, Jethro Tull, King Crimson i in.). Nie stroni od jazzu; śledząc dokonania takich mistrzów gitary jazzowej jak Pat Metheny, Mike Stern, Larry Coryell, Al Di Meola i innych, analizuje ich warsztat wykonawczy i improwizatorski, spisując solówki i całe utwory (w czasie współpracy z pismami publikował rezultaty swojej pracy na ich łamach). Interesuje się muzyka etniczną (zwłaszcza arabską); lubi też czasem posłuchać dobrego popu.

Nauczaniem gry na gitarze zajmuje się od 1990 roku, początkowo w domach kultury i prywatnie, a od 1993 roku w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej im. K. Komedy. W 1997 roku rozpoczął współpracę z miesięcznikiem „Estrada i Studio”, w którym ukazywały się jego comiesięczne workshopy gitarowe i – nieregularnie – artykuły-testy sprzętu muzycznego (wzmacniacze, procesory gitarowe i wokalowe itp). Jest współzałożycielem i redaktorem magazynu „Gitarzysta”, powstałego pod koniec 2005 roku (współpraca zakończyła się w 2012 roku). W magazynie prowadził comiesięczny warsztat jazzrockowy i wykonywał kompletne transkrypcje utworów (2 utwory na miesiąc) oraz relacje z targów muzycznych, wywiady ze słynnymi muzykami, testy sprzętu muzycznego itp. Praca w magazynach i jednoczesna praca w szkole stanowiły nie lada wyzwanie, ale okazało się, że te dwa elementy doskonale się uzupełniają.

W Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II st. im. K. Komedy prowadzi zajęcia z gitary akustycznej i elektrycznej. Pracując z uczniami stara się uwzględniać ich indywidualne preferencje stylistyczne. Chętnie służy pomocą w spisywaniu partii gitary lub harmonii utworów proponowanych przez ucznia. Pomimo tego elastycznego stosunku do ucznia, jest zdania, że przyszły zawodowiec nie może ograniczać się tylko do jednego, ulubionego przez siebie, kierunku muzycznego i dlatego na lekcjach często koncentruje się na nauczaniu samodzielnego opracowywania i analizy utworów, m. in. standardów, doboru skal do improwizacji, sposobów akompaniamentu, itp. Stara się wyrabiać w uczniach wiedzę i świadomość o każdym zagranym dźwięku, tępiąc bezmyślne i bezsensowne 'bieganie po gryfie’. Często proponuje uczniom napisane przez siebie i opublikowane wcześniej na łamach magazynów prace, głównie warsztaty gitarowe, a także całe transkrypcje. Opracowując dany materiał, uczeń zawsze otrzymuje materiał nutowy oraz podkłady w formatach audio i MIDI, a także wsparcie w zakresie pracy nad tym materiałem w domowym studio. W przypadku problemów, w miarę możliwości służy pomocą online poza godzinami zajęć. Chętnie przyjmuje do klasy wokalistów, którym proponuje szerokie spektrum cennego dydaktycznie materiału (często z wykonywanego przez siebie repertuaru), uwzględniające rozmaite techniki akompaniamentu na gitarze akustycznej, co jest na ogół głównym przedmiotem ich zainteresowania.